Wyceny samochodowe realizowane przez profesjonalnego rzeczoznawcę są obecnie w modzie, ponieważ przydają się wielu kierowcom, np. wtedy, gdy auto bierze udział w wypadku komunikacyjnym lub ma zostać ekspresowo sprzedane. Przy wykonywaniu wycen potrzebne jest nie tylko specjalistyczna wiedza i bogate doświadczenie, ale również umiejętność korzystania z nowoczesnych oprogramowań, typu Eurotax, Info-Ekspert i Audatex. Dzięki takim systemom wycena przebiega bezproblemowo, a zainteresowani klienci w krótkim czasie otrzymują niezbędne dla siebie informacje.

Wyceny samochodowe – na jakie rodzaje się dzielą?

Wycena samochodowa może być podzielona na kilka różnych rodzajów, w tym:

 • wycena naprawy auta, np. takiego, które uczestniczyło w wypadku komunikacyjnym i podczas niego odniosło wiele poważnych szkód i usterek technicznych,
 • weryfikacja sporządzonego kosztorysu, np. naprawy,
 • wycena pojazdu uszkodzonego,
 • wycena rzeczywistej wartości szkody, która powstała na skutek wystąpienia wypadku komunikacyjnego,
 • wycena rzeczywistej wartości pojazdu przy ubezpieczeniach AC,
 • wycena wartości rynkowej analizowanego pojazdu, przydaje się podczas chęci sprzedaży własnego auta za dobre pieniądze, w możliwie jak najkrótszym czasie,
 • wycena utraty wartości samochodu po przebytych wypadkach komunikacyjnych i kolizjach drogowych.

Posiadanie takich wycen dla wielu właścicieli samochodów jest sprawą kluczową, ponieważ w ten sposób można zdecydować się na rozpoczęcie kolejnych kroków, związanych m.in. z naprawą auta lub też jego sprzedażą. Samodzielne przeprowadzanie tego typu usług nie jest możliwe z uwagi na to, że zainteresowani muszą posiadać niezbędną dokumentację, która jest później przedstawiana osobom trzecim. Sporządzanie wycen samochodowych jest także istotną czynnością przy leasingach.

Wyceny samochodowe – gdzie konkretnie są uznawane?

Wyceny samochodowe realizowane przez profesjonalnego rzeczoznawcę uznawane są w wielu różnych miejscach, instytucjach i organach, w tym:

 • w warsztatach samochodowych oraz ASO,
 • w Służbach Mundurowych, np. na Policji, podczas toczącego się śledztwa policyjnego,
 • w Wydziale Komunikacji i Transportu,
 • w Urzędzie Skarbowym,
 • w Urzędzie Celnym,
 • w Sądzie i Prokuraturze,
 • w Kancelariach Komorniczych oraz Prawnych.

Jak widać profesjonalnie przygotowaną wycenę można wykorzystać na wiele sposobów, więc jest to dla kierowcy i właściciela samochodu niezwykle istotny dokument. Po każdym wypadku komunikacyjnym warto wezwać na miejsce zdarzenia rzeczoznawcę, który ekspresowo wyceni powstałe szkody, co potem przyda się podczas postępowania policyjnego lub też sądowego. Jeśli ktoś nie zna się na wycenie samochodów i nie wie, jakiej kwoty powinien zażądać od potencjalnego klienta za sprzedaż swojego dotychczasowego auta, również powinien jak najszybciej zdecydować się na skorzystanie z usług fachowego rzeczoznawcy. Dzięki temu wartość samochodu nie zostanie zaniżona, ale też zawyżona, na co klienci zwracają uwagę.

Wyceny samochodowe – dlaczego warto się na nie decydować?

Przeprowadzenie wyceny samochodowej ma bardzo duży sens w wielu różnych przypadkach, więc nie warto się przed tego typu usługami wzbraniać zwłaszcza, gdy są wykonywane na bardzo wysokim poziomie, a otrzymana dokumentacja może się przydać w różnych instytucjach. Wyceny samochodowe przydają się przede wszystkim kierowcom uczestniczącym w nieprzyjemnych zdarzeniach drogowych, zwłaszcza w tych, w których było się ofiarą. Rzeczoznawca, który pojawi się na miejscu oceni realne straty, które wystąpiły w samochodzie na skutek danego wypadku. Pozwoli to na szybsze załatwienie sprawy pomiędzy obiema zainteresowanymi stronami, dzięki czemu wyeliminuje się także wszelkie niedomówienia.

Wycena samochodowa przydaje się również w przypadku braku możliwości samodzielnej oceny wartości swojego auta. Jeśli ktoś nie jest w tego w żaden sposób zrobić, powinien zacząć współpracę z rzeczoznawcą, który oceni przebieg auta, jego zużycie, przebyte usterki, stan techniczny wyposażenia, itd. Dzięki temu na sam koniec ustalana jest realna wartość sprzedawanego samochodu, a zainteresowana osoba może przedstawić przeprowadzoną wycenę potencjalnemu nabywcy.