Zarejestrowanie pojazdu jako zabytkowy lub unikatowy powinno odbywać się przy udziale doświadczonego rzeczoznawcy. Tylko z takim specjalistą u boku taka procedura zostanie wykonana poprawnie oraz sprawnie. Skorzystanie z rzeczoznawcy oznacza również to, że samodzielnie będzie się załatwiało mniej formalności, a wszystkie najistotniejsze sprawy zostaną wykonane bezbłędnie. Jeśli komuś zależy na czasie, a nie ma podstawowej wiedzy w tej kategorii, powinien otworzyć się na specjalistyczną pomoc płynącą z zewnątrz.

Przygotowanie odpowiednich dokumentów

Pierwszym krokiem, na który muszą zdecydować się osoby zainteresowane przeprowadzeniem takiego procesu, jest skompletowanie odpowiednich dokumentów. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:

  • dokładny opis techniczny pojazdu,
  • biała karta rejestrowanego pojazdu.

Przygotowaniem takich dokumentów zajmuje się doświadczony i wykwalifikowany rzeczoznawca. Zwykłe osoby miałyby trudność przede wszystkim ze stworzeniem kompletnego opisu technicznego użytkowanego pojazdu, przez co mógłby być niekompletny lub niepoprawny. Lepiej takie prace pozostawić kompetentnym specjalistom, którzy się na tym znają.

Dlaczego warto zdecydować się na taki krok?

Osoby decydujące się na zarejestrowanie własnego pojazdu jako zabytkowy czerpią z tego ogromne korzyści, ponieważ takie pojazdy:

  • nie muszą przechodzić regularnych badań technicznych,
  • mogą mieć wykupioną dowolną polisę OC na wybrane dni w ciągu całego roku,
  • nie muszą być dostosowane do przepisów obowiązujących w Polsce (jeśli pojazd pochodzi np. ze Stanów Zjednoczonych),
  • posiadają bardzo charakterystyczne oznaczenia, a mianowicie żółte tablice, co ułatwia ich rozpoznanie przez osoby trzecie,
  • mogą być przywrócone do ruchu, jeśli były wcześniej wyrejestrowane.

Jak widać wyraźnie skorzystanie z takiej opcji ma wiele pozytywnych stron, dlatego warto polecić to nie tylko swoim znajomym, ale również samemu zdecydować się na przeanalizowanie takiej możliwości. Unikatowe pojazdy różnią się od zabytkowych jedynie tym, iż pozostają na dotychczasowych białych tablicach. Jeśli ktoś chciałby, aby jego pojazd wyróżniał się na tle innych, powinien więc zdecydować się na zarejestrowanie go jako zabytkowy, a wyjdzie mu to na dobre. Ponadto przywileje w obu przypadkach są takie same. Oczywiście każdy pojazd, który ma być zarejestrowany jako zabytkowy, musi należeć do osoby, która chciałaby zdecydować się na przeprowadzenie takiego procesu. W związku z tym należy udowodnić to, iż jest to własność danej osoby.

Przywileje oraz obowiązki

Nie podlega dyskusji fakt, iż pojazdy zabytkowe związane są z wieloma przywilejami oraz obowiązkami. Część przywilejów została już wymieniona, ponieważ można liczyć na bardzo duże zniżki związane z polisami OC, ale też możliwość unikania czasochłonnych przeglądów technicznych. Wiele osób się tym zachwyca, dlatego nic dziwnego, że na terenie Polski pojawia się coraz większa ilość pojazdów zabytkowych i z pewnością będzie ich jeszcze więcej. To szansa nie tylko dla fanatyków motoryzacji, ale też dla osób, które posiadają ciekawą pasję motoryzacyjną i chciałyby ją rozwijać. Pojazd trzeba ubezpieczyć jedynie w tym okresie, kiedy będzie on używany. Co ważne mogą to być samochody lub motocykle, które mają minimum 25 lat i od co najmniej 15 lat nie są już produkowane.