Sprowadzanie samochodów z zagranicy obecnie cieszy się ogromną popularnością. Można by się zastanowić dlaczego tak się dzieje, zwłaszcza, że u nas na rynku samochodów nie brakuje. Przede wszystkim samochody kupowane za granicą łączą ze sobą zadowalający stan techniczny i przystępną cenę. Jednak zakup auta nie wiąże się jedynie ze znalezieniem zaufanego sprzedawcy i procesie zakupu pojazdu. Przed rejestracją pojazdu w Polsce należy pamiętać o dopełnieniu kilku dodatkowych, jednak niezbędnych formalności.

O czym należy pamiętać kupując samochód za granicą?

Chociaż mogłoby się wydawać, że proces zakupu samochodu nie różni się praktycznie niczym od kupna pojazdu w lokalnym salonie samochodowym, to jednak można wyróżnić kilka zasadniczych różnic. Sam proces zakupu pojazdu przebiega podobnie: pierwszym krokiem jest znalezienie oferty i dogadanie się w kwestii zapłaty. Jednak w przypadku samochodów, które sprowadzane są do kraju z zagranicy pojawia się dodatkowa formalność, jaką jest akcyza samochodowa.

Akcyza samochodowa, czyli kilka słów o dodatkowych obowiązkach.

Podatek akcyzowy, bo właśnie o nim mowa, to nic innego jak opłata, którą zobowiązany jest uiścić każdy kierowca, który chce zarejestrować pojazd w Polsce, a który być zakupiony za granicami kraju. Warto również zaznaczyć, że opłata dotyczy wszystkich pojazdów sprowadzanych z zagranicy i tych nowych i tych używanych. Jeszcze do niedawna należało wybrać się do Urzędu celnego w celu dopełnienia formalności, dziś można to zrobić w łatwy sposób w Urzędzie Skarbowym. Po dokonaniu odpowiedniej wpłaty, należy pamiętać o pobraniu stosownego zaświadczenie, które potwierdza uregulowanie akcyzy. W dobie Internetu, można złożyć wniosek za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych. Najważniejsze jednak by zmieścić się w wyznaczonym czasie, a obecnie jest to 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu do kraju.

Kolejnym wymogiem jest złożenie dokumentu Deklaracji uproszczonej nabycie wewnątrzwspólnotowego, który znany jest również pod nazwą AKC-U. Dokument wymagany jest w przypadku nabycia pojazdu w krajach, które należą do Unii Europejskiej i należy go złożyć maksymalnie w ciągu 14 dni od momentu zapłaty podatku akcyzowego.

W przypadku, gdy pojazd będzie miał kilku właścicieli, każdy z nich zobowiązany jest złożyć osobny wniosek. Do składanej deklaracji niezbędne jest dołączenie:

  • kopii umowy kupna – sprzedaży pojazdu,
  • wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie akcyzy,
  • potwierdzenie zapłaty opłaty skarbowej,
  • dokumenty pojazdu.

Od czego zależy wysokość akcyzy samochodowej?

To co zdaje się najbardziej istotne z punktu widzenia kupującego to wysokość akcyzy samochodowej, którą należy opłacić. Obecnie stosowany przez Urząd Skarbowy przelicznik jest łatwy do zrozumienia i w pełni przejrzysty. Dzięki temu stosownych obliczeń można dokonać samemu i być pewnym ile należy zapłacić. Dodatkowe wydatki, które związane są z podatkiem akcyzowym można uwzględnić na etapie wskazania konkretnego modelu samochodu.

Do obliczenia wysokości obowiązkowego podatku akcyzowego brane są dwa główne czynniki:

  • cena zakupionego samochodu,
  • pojemność silnika samochodu.

W pierwszej kolejności należy przewalutować cenę zakupionego samochodu na polskie złotówki, jednocześnie uwzględniając bieżący kurs walut, który w każdej chwili można sprawdzić na stronie Narodowego Banku Polskiego. Następnym krokiem jest obliczenie wysokości akcyzy samochodowej. Obecnie funkcjonują dwie podstawowe stawki: 3,1% (samochody o pojemności silnika do 2000 ccm) oraz 18,6% (pojazdy przekraczające wcześniej wspomnianą pojemność). W ten sposób pozostaje już proste wyliczenie procentu akcyzy od całkowitej ceny pojazdu. W ostatnim czasie Ministerstwo finansów zaproponowało nowe wytyczne, które miałyby decydować o wysokości akcyzy. Wysokość opłaty miałaby zależeć nie tylko od pojemności silnika, ale również od norm emisji spalin Euro. Dodatkowo liczyłby się wiek pojazdu, co reguluje współczynnik deprecjacji.

Czy można w jakiś sposób obniżyć podatek akcyzowy? Warto skorzystać z usług profesjonalnego rzeczoznawcy samochodowego, który prawidłowo wyceni sprowadzany pojazd a także posiada aktualną wiedzę na temat podatku akcyzowego, dzięki czemu możliwe jest obniżenie opłaty w niektórych przypadkach nawet o połowę.